مجله اینترنتی

هزینه ارز مسافرتی دولتی چقدر است؟ (آبان ۱۴۰۱)

هزینه ارز مسافرتی دولتی

با دریافت ارز مسافرتی می‌توانید هزینه کمتری برای تأمین بودجه‌تان در سفر به خارج از کشور بپردازید. در واقع، ارزهای خارجی با قیمتی کمتر از بازار آزاد از سوی دولت در اختیارتان قرار می‌گیرند. برای ترتیب‌دادن سفری خارجی به فکر تهیه ارز مسافرتی باشید. آیا می‌دانید که قیمت ارز دولتی برای مسافران ۱۴۰۱ چقدر است؟

ارز مسافرتی چقدر است؟

ارز مسافرتی چقدر است

در سال ۱۴۰۱، بنا به مصوبه‌ای از سوی بانک مرکزی به هر مسافر ۵۰۰ یورو ارز مسافرتی یا معادل این مبلغ به ارزهای دیگر داده می‌شود. اگر قصد سفر به کشورهای دیگر را دارید، در کنار پرداخت هزینه‌هایی مانند عوارض از خروج از کشور باید به‌فکر تهیه ارز هم باشید. با دریافت ارز مسافرتی تاحدی در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی می‌کنید.

یادتان باشد که با مسافرت به هر مقصدی هم امکان دریافت دلار مسافرتی یا ارزهای دیگر را ندارید. پیش از اقدام برای تهیه ارز دولتی، ببینید که مقصدتان مشمول دریافت سهمیه از سوی دولت هست یا خیر.

مبلغ ارز دولتی در طی سال‌های اخیر کاهش داشته است. در حال حاضر، روند ارائه تسهیلات برای تأمین ارز به مسافران چگونه است؟

  • برای سفر به برخی از مقاصد خارجی با ویزا می‌توانید ۵۰۰ یورو ارز دولتی بگیرید.
  • سفرهای خارجی بدون ویزا به برخی از مقصدها، سهمیه ارز دولتی ۳۰۰ یورویی دارد.
  • برای سفرهای ریلی و زمینی به کشورهای دیگر هم حدود ۳۰۰ یورو به مسافران متقاضی داده می‌شود.

تفاوت قیمت ارز مسافرتی و آزاد چقدر است؟

پیش از سفر به کشوری خارجی، به‌جز تهیه بلیط هواپیما، بررسی اطلاعات پرواز و پرداخت عوارض خروج باید به ارز مسافرتی هم نیم‌نگاهی داشته باشید. اگر بتوانید از این سهمیه استفاده کنید، مدیریت هزینه‌ها برایتان ساده‌تر می‌شود.

حدود هزار و خرده‌ای تومان تفاوت میان ارز دولتی و آزاد وجود دارد. این تفاوت در خرید ارز به مبلغ زیاد، رقم بزرگی می‌شود؛ بنابراین، تهیه آن خالی از لطف نخواهد بود. این را هم در نظر بگیرید که نوسانات بازار ارز در کشور بسیار زیاد است. برای همین، امکان دارد که تفاوت میان نرخ آزاد و دولتی بیشتر از حدودی باشد که گفته شد.

قیمت ارز دولتی برای مسافران

قیمت ارز مسافرتی، روزانه از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود. اگر قصد سفر خارجی دارید و به‌دنبال تهیه ارز هستید، باید هر روز در حوالی ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه منتظر اعلام قیمت باشید.

قیمت این ارز نسبت به ارز موجود در بازار آزاد کمتر است و با خرید آن، چند هزار تومان سود می‌کنید. قیمت ارز در کشور به‌شدت در نوسان است و روند پیش‌بینی آن هم به‌طور دقیق ممکن نیست. این وضعیت مانع از آن می‌شود که نرخ و قیمت مشخصی برای ارز دولتی اعلام شود.

به‌عبارت دقیق‌تر، برای آگاهی از قیمت ارز باید روزانه، اخبار را پیگیری کنید یا منتظر اعلام نرخ از بانک مرکزی شوید یا به سامانه زیر مراجعه کنید:

با بررسی قیمت ارز در بازار آزاد موجود در صرافی‌ها و نرخ اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی، تفاوت میان ارز دولتی و آزاد را محاسبه کنید. یادتان باشد که هر مسافر فقط یک‌ بار در سال، اجازه استفاده از سهمیه ارز دولتی را دارد.

در آخر 

با تهیه بلیت پروازهای خارجی و پس از پرداخت عوارض خروج از کشور می‌توانید راهی کشورهای دیگر شوید. در مسیر آماده‌شدن برای سفر، امکان تهیه ارز دولتی هم دارید. قیمت ارز مسافرتی کمتر از ارز در بازار آزاد است. اگر سفر به مقصد موردنظرتان مشمول دریافت سهمیه باشد، تاحد زیادی امکان مدیریت بهتر هزینه‌ها برایتان به‌وجود می‌آید. نوسانات بازار ارز در ایران زیاد است و به‌طور دقیق نمی‌توان گفت که قیمت ارز دولتی برای مسافران ۱۴۰۱ در هر روز چقدر است. با این حال، نگاهی به بازار و دنبال‌کردن نرخ آن می‌تواند کمک شایانی به تأمین هزینه‌های سفرتان کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *