مجله اینترنتی

امروز در فضا: برخلاف شایعات، ماه سبز نشد!

۲۰ آوریل ۲۰۱۶، رنگ ماه به سبز تغییر پیدا نکرد. با وجود تمام شایعاتی که در اینترنت پخش شده‌ بودkn، ماه هرگز سبز نبود و احتمالاً هم نخواهد شد.

ماجرای ماه سبز

این ماجرا در سال ۲۰۱۶ زمانی شروع شد که شخصی به‌شوخی یک میم را در فیسبوک پست کرد و ادعا کرد که ماه یک‌بار در آوریل و بار دیگر در ۲۹ مه آن سال سبز می‌شود.

پس از پخش این شایعه در فیسبوک، شخصی فکر کرد که تغییر تاریخ آن از ۴/۲۰ می‌تواند خنده‌دار باشد. پس اضافه کرد که این رویداد هر ۴۲۰ سال یک‌بار رخ می‌دهد. دلیل آن نیز نزدیکی ماه به اورانوس در آسمان شب است و رنگ اورانوس روی ماه بازتاب می‌شود.

ماه خاکستری در۲۰ آوریل ۲۰۱۶

اما با وجود اینکه رنگ اورانوس سبز است، دو میلیارد مایل از ماه دورتر است و هیچ راهی وجود ندارد که بتواند سطح آن را روشن کند. این سیاره آنقدر کم‌نور است که مشاهده آن بدون تلسکوپ یا دوربین دوچشمی تقریباً غیرممکن است.

این شوخی یک پدیده محبوب بود و حتی ناسا نیز در ویدیویی قمر زمین را در زیر تلسکوپ به رنگ سبز نشان داد.

بااین‌وجود مخاطبان باید از مهارت‌های تفکر انتقادی خود استفاده کنند. اگر چیزی بیش از حد عجیب، دیوانه‌کننده یا شگفت‌انگیز و دور از حقیقت به نظر می‌رسد، احتمالاً درست نیست. بنابراین اگر کسی برای شما ایمیل یا توییتی ارسال کرد، یا پستی در فیسبوک مشاهده کردید که اعلام می‌کند ماه در۲۰ آوریل یا ۲۹ مه سبز می‌شود، آن را نادیده بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *