مجله اینترنتی

از کدام بانک‌ وام ۲۰۰ میلیون تومانی بگیریم؟

طبق قانون بودجه امسال، واجدان شرایط می‌توانند با مراجعه به شش بانک اعلام شده، وام ۲۰۰ میلیون تومانی دریافت کنند.

به گزارش تصویر زندگی به نقل از  تجارت‌نیوز، طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و بخشنامه بانک مرکزی در رابطه با وام ودیعه مسکن یا وام مسکن برای خرید یا ساخت مسکن»، برخی از افراد واجد شرایط می‌توانند وام ۲۰۰میلیون تومانی دریافت کنند. سررسید بازپرداخت این وام حداکثر ۲۰ساله و با کارمزد سالانه حداکثر چهار درصد در نظر گرفته شده است.

وام 200 میلیون تومانی

چه کسانی وام ۲۰۰ میلیون تومانی دریافت می‌کنند؟

در این طرح خانواده‌های که مسکن ندارند و فرزند سوم یا بیشتر آنها، از ابتدای سال ۹۹ به دنیا آمده، می‌توانند ۲۰۰میلیون تومان وام فرزندآوری بگیرند. بانک با مشاهده شناسنامه زوجین، فرزند متولد شده و استعلام از ثبت احوال، این شرایط را بررسی می‌کنند. البته شرایط دریافت این وام دشوار‌تر از این‌ها است.

تنها خانواده‌هایی می‌توانند این وام را دریافت کنند که علاوه بر برخورداری از شرایط بالا، تاکنون از کمک‌های دولتی و تسهیلات بانکی استفاده نکرده باشند. بانک‌ها با استفاده از سامانه‌های سمات و وزارت راه و شهرسازی، این شرایط را استعلام گرفته و تایید می‌کنند.

به علاوه متقاضیان باید برای تضمین بازپرداخت وام، سفته و یک ضامن معتبر به بانک ارائه کنند.
لازم به ذکر است که تنها سرپرست خانوار یا نماینده قانونی آنها می‌توانند از بانک‌ها برای دریافت وام تقاضا کنند. همچنین متقاضیان این وام که نسبت به دریافت آن اعتراض دارند، می‌توانند شکایت خود را در سامانه ثبت و رسیدگی به شکایات بانک مرکزی ثبت کنند.

کدام بانک‌ها وام مسکن می‌دهند؟

مطابق قانون بودجه سال جاری، شش بانک به عنوان متولی پرداخت این تسهیلات معرفی شده‌اند. بانک‌‌های مسکن، تجارت، صادرات، کشاورزی، توسعه تعاون و پست بانک، بانک‌هایی هستند که متقاضیان دریافت وام ۲۰۰میلیون تومان، می‌توانند با مراجعه به آنها، این تسهیلات را دریافت کنند.

وام مسکن روستایی

میرکاظمی رئیس سازمان برنامه وبودجه گفت: وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی با تعهد وزارت راه وشهرسازی برای پرداخت مابه‌التفاوت نرخ تسهیلات به بانک‌ها ابلاغ شده است.

آقای مسعود میرکاظمی گفت: برای برنامه هفتم توسعه سازوکار‌های اجرایی فراهم کرده ایم و تا هفته آینده سیاست و جمع بندی اولیه به مقام معظم رهبری ابلاغ می‌شود تا بررسی‌های نهایی آن صورت بگیرد.

او درباره پرداخت تسهیلات مسکن روستایی گفت: این تسهیلات با توجه به آنکه وزارت راه وشهرسازی تعهد کرده که سالانه تعهدات بانک‌ها برای مابقی سود یارانه‌ای تسهیلات را از طریق صندوق ملی مسکن پرداخت کند، موافقت شده است.

میرکاظمی گفت: در شهریور سال گذشته قانون حمایت از ساخت مسکن ابلاغ شد. براساس این قانون دولت باید یارانه مسکن را از طریق صندوق یارانه مسکن پرداخت می‌کرد، این در حالی بود که این صندوق خالی بود. بخشی از منابع این صندوق مربوط به اقساط مسکن مهر، مالیات، فروش زمین توسط وزارت راه و بودجه عمومی بوده است.

بانک‌ها از پرداخت وام سر باز می زنند

دولت و بانک مرکزی در چند ماه گذشته چندین طرح پرداخت تسهیلات را معرفی کرده‌اند. با این وجود گزارش‌های متقاضیان این وام‌ها نشان‌دهنده آن است که بسیاری از بانک‌ها به بهانه‌های مختلف از پرداخت این گونه تسهیلات تکلیفی سر باز می‌زنند.

حال باید دید متقاضیان این وام ۲۰۰میلیون تومانی نیز به همین سرنوشت دچار می‌شوند یا این بار موفق به دریافت آن خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *